GVCs in Central Europe – a perspective of automotive sector after COVID-19
A nemzetközi kutatás vezetője: University of Economics in Bratislava (EUBA), Szlovákia
KRTK VGI témafelelős: Éltető Andrea (KRTK Világgazdasági Intézet)
Projektidőszak: 2021 – 2022
A kutatás finanszírozója
PARTNEREK
Prague University of Economics and Business, Csehország – HONLAP
SGH Warsaw School of Economics, Lengyelország – HONLAP
University of Economics in Bratislava, Szlovákia – HONLAP
A PROJEKTRŐL
A V4-országok nagymértékben integrálódtak a globális értékláncokba (GVC-k); a visszafelé irányuló részvételük döntően meghaladja az előre irányuló részvételt. Többnyire alacsony hozzáadott értéket előállító tevékenységekben vesznek részt, és az értékteremtés terén hosszú távon stagnálással szembesülnek. Ez különösen az autóipart érinti.
A jelenlegi status quo megváltoztatásához és a GVC-kben való részvételből származó előnyök megszerzéséhez a V4-eknek elő kell mozdítaniuk az innovációs képességeket és stabilizálniuk kell az üzleti környezetet. A COVID-19 kitörése egyszerre jelentett veszélyeket (a termelési folyamatok megzavarása, keresleti sokkok) és lehetőségeket (a multinacionális vállalatoknak a közvetlen külföldi befektetések lokalizációjára vonatkozó politikájának újradefiniálása), amelyeket meg kell vizsgálni.
Ezenkívül a korábbi tanulmányok eredményeit felül kell vizsgálni. A következő kérdésekre kívánunk választ adni: i) Milyen mértékben vesznek részt a V4 vállalatok az autóipari GVC-kben? ii) Milyen hatással lehet a COVID-19 a V4 vállalatok (többek között a kkv-k) GVC-részvételére? iii) Hogyan lehet javítani a nemzeti kkv-k helyzetét az autóipari GVC-kben? Felmérésünk eredményei (amelyet 2020 júniusában végeztünk a V4 vezető gazdasági egyetemein, n=671) azt mutatták, hogy a hallgatók igen korlátozott ismeretekkel rendelkeznek a GVC-kről. A válaszadók mindössze 40%-a hallott a kereskedelem hozzáadott érték és a GVC-k szerinti méréséről; 40% tudta, hogy hol talál ilyen adatokat; 65% eddig nem használt semmilyen mutatót a GVC-részvételre vonatkozóan. A legtöbben érdeklődnének a hozzáadott értékkel kapcsolatos nemzetközi kereskedelem részletei iránt (68%), akár esettanulmányok (70%), akár a GVC-kkel foglalkozó workshopokon való részvétel (62%) révén. A fent említett témákat be fogjuk vezetni a tantervbe.