Shift to electric car production: national strategies in Central and Eastern Europe
A nemzetközi kutatás vezetője: HUN-REN KRTK, Világgazdasági Intézet, Magyarország
Kutatásvezető: Túry Gábor (HUN-REN KRTK, Világgazdasági Intézet)
Projektidőszak: 2024 – 2025
A kutatás finanszírozója
PARTNEREK
Prague University of Economics and Business, Csehország – HONLAP
SGH Warsaw School of Economics, Lengyelország – HONLAP
Institute of Economic Sciences, Szerbia – HONLAP
Pan European University, Szlovákia – HONLAP
A PROJEKTRŐL
A közúti közlekedés szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésére irányuló erőfeszítések új kihívások elé állítják az európai autóipart. Az Európai Bizottság ütemtervének teljesítése érdekében jelentős beruházások történnek, különösen az elektromos járművek (EV) akkumulátorainak fejlesztése és gyártása terén mutatkozó hiányosságok felszámolása terén. Közép-Európa élen jár ezekben az erőfeszítésekben, és jelentős beruházásokat vonz az EV akkumulátorgyártók részéről, mivel a Visegrádi 4-ek és Szerbia (V4+S) jelentős szerepet játszik az európai gépjárműgyártásban. A V4-országokban a külföldi befektetők azonban a rövid távú nyereséget helyezik előtérbe a hosszú távú stratégiákkal szemben, és az összeszerelésen alapuló szerepeket tartják fenn a magasabb értékű tevékenységek előmozdítása helyett. Hasonlóképpen, Szerbia autóipara is elsősorban külföldi befektetések révén bővült, bár a külföldről importált összetett alkatrészek összeszerelésének túlsúlyos szerepe miatt korlátozott hozzáadott értékkel. Ezért a projekt fő kérdése a V4+S pozíciójának javítása a meglévő összeszerelésen alapuló szerep minimalizálásában és az autóipari értékláncok nagyobb értékű tevékenységeinek megvalósításában.
Ezzel kapcsolatban a következő kérdések merülnek fel: • Melyek a V4+S-ben az EV technológiai átmenetekre adott válaszként jelentkező legfontosabb beruházási tendenciák? • Hogyan hatottak az autóipari globális értéklánc változásai a regionális iparági dinamikára? • Milyen hasonló és eltérő lehetőségek és kihívások vannak az EV technológiai átmenetben a V4+S-ben? • Milyen szakpolitikai ajánlásokat lehet levezetni a V4+S-ben a nagyobb hozzáadott értékű tevékenységek megvalósítása érdekében?
E kérdések megválaszolása érdekében a szén-dioxid-mentesítési folyamathoz kapcsolódó autóipari értéklánc-átalakulások feltárásával azonosítjuk a fenyegetéseket és lehetőségeket. Megvizsgáljuk továbbá, hogyan teljesülnek a kormányzati stratégiai célok. Az érdekelt felekkel készített interjúk, statisztikai és dokumentumelemzés segítségével részletes képet fogunk nyújtani az egyes országok autóipari átállási folyamatáról. A projekt megvalósítása során a következő tevékenységeket fogjuk végezni: • Az autóipar technológiai átmenetével kapcsolatos beruházások elemzése és összehasonlítása; • Az autóipari értékláncban bekövetkezett változások és korszerűsítések azonosítása és vizsgálata; • Félig strukturált interjúk a vállalatokkal és az érdekelt felek képviselőivel, például ipari szövetségekkel, szakszervezetekkel, klaszterekkel, kereskedelmi kamarákkal stb. készített interjúk; • A kiválasztott egyes országok stratégiáinak azonosítása és elemzése; • Esettanulmányok kidolgozása ágazatokról, országokról és vállalatokról; – Tudományos cikkek készítése; • Közpolitikai ajánlások megfogalmazása; • A projekt eredményeinek kommunikálása konferencia-előadások, egyetemi előadások, tudományos cikkek és a projekt zárójelentésben; a kidolgozott esettanulmányok szolgálnak majd vitaalapként az egyetemi szemináriumokon a Doing Business in the Globalized Environment kurzus keretében a Prágai Közgazdasági Egyetemen, az EU belső piaca az SGH Varsói Közgazdasági Egyetemen.
TEVÉKENYSÉG/EREDMÉNYEK ISMERTETÉSE
Konferenciák/Workshopok
Időpont: 2024. október 29.
Helyszín: Humán Tudományok Kutatóháza, 1097 Budapest, Tóth Kálmán u. 4. / Földszint K. 11-12-es terem
‘State policies on the buildout of electric car production in CEE countries’
Időpont: 2025. április 21.
Helyszín: Institute of Economic Sciences, Zmaj Jovina 12, 11000 Belgrád, Szerbia
Final Workshop: ‘Shift to electric car production: national strategies in the Central and Eastern Europe’